Biurowiec Porta Mare wystartował – w Elblągu ruszyła druga budowa w ramach Programu Fabryka.

21 września wbito pierwszą łopatę pod budowę biurowca Porta Mare. Na elbląskiej Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny budynek składający się z siedmiu segmentów z charakterystycznymi spadzistymi dachami zwróconymi w kierunku rzeki. Całość ma nawiązywać do zabytkowej starówki oraz historycznej zabudowy tego obszaru. Będzie to pierwszy obiekt klasy A na terenie Elbląga i kolejna – po Stalowej Woli – inwestycja realizowana w ramach Programu Fabryka.

 

Porta Mare ma zaoferować ponad 11 tys. mkw. powierzchni użytkowej o zróżnicowanym przeznaczeniu – biurowym, usługowym i hotelowym. W pięciokondygnacyjnym obiekcie przewidziano ponad sto miejsc postojowych w garażu podziemnym, niemal 30 naziemnych oraz cztery stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Porta Mare ma przyciągać najemców nie tylko doskonałą lokalizacją, ale także udogodnieniami w wysokim standardzie. Wśród nich znajdują się m.in. ogród wertykalny z żywych roślin filtrujący powietrze, kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.

 

Porta Mare to wspólne przedsięwzięcie spółki Operator ARP oraz elbląskiego samorządu, który wskazał teren pod realizację inwestycji. Wyspa Spichrzów w średniowieczu stanowiła gospodarcze zaplecze miasta. Lokowano tam urządzenia konieczne do obsługi dalekosiężnego handlu, portu, stoczni, a także warsztaty rzemieślnicze i spichrze. Obszar ten jest objęty opieką konserwatorską, która zdeterminowała kształt budynku.

 

Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka F.B.I. Tasbud. Posiadająca blisko 40 letnie doświadczenie firma zajmuje się generalnym wykonawstwem inwestycji budowlanych zarówno w Polsce, jak i m.in. na rynku skandynawskim, wschodnim, azjatyckim i afrykańskim.